AREÁL ZDRAVIA ROZÁLKA PEZINOK
HOTEL ROZÁLKA***

10 zaujímavých faktov o koňoch I.časť

1.) Kone spia v stoji

Áno , kone skutočne spia v stoji. Dokážu to pomocou pobytového aparátu a špeciálneho systému šliach a väzov, ktoré umožňujú koňovi zablokovať hlavné kĺby v nohách. Kôň sa potom môže uvoľniť a zdriemnuť si bez obáv z pádu či nebezpečenstva od predátorov. Po ležiačky spia iba na krátky čas.

2.) Vek koňa vieme odhadnúť podľa zubov

3.) Dokážu sa dožiť viac ako 30 rokov

Jednou z najčastejších otázok o koňoch je „ako dlho žije kôň?“ Na základe nových znalostí o výžive a veterinárnej medicíne narástla aj dlhovekosť koní.

4.) Kone sú bylinožravce

Svojim tráviacim traktom, polohou očí a vyformovanými zubami sú kone typickým príkladom bylinožravca.

5.) Sú stádové zvieratá

6.) Väčšina bielych koní je v skutočnosti sivých

Väčšina bielych koní, ktoré vidíte, mala v skutočnosti pri narodení oveľa tmavšiu farbu a postupne zbelela. Tieto „biele“ kone môžu začínať ako hnedé, gaštanové alebo takmer čierne. Nevoláme ich preto biele, ale sivé.

7.) Pôvodný predchodca ,,koňa “ mal veľkosť veľkého psa.

Pôvodný predchodca koňa nebol väčší ako zlatý retriever. Podľa vedcov mohol vyzerať viac ako malá koza, jeleň ako novodobý kôň.

8.) Kone majú v ušiach 10 rôznych svalov

To im umožňuje otáčať sa takmer o 180 stupňov a pohybovať sa nezávisle od sebe. Pre porovnanie ľudia majú v ušiach iba tri svaly.

9.) Majú zorné pole takmer 360 stupňov

Na základe umiestneniu očí na boku hlavy, sú kone schopné vidieť takmer 360 stupňov naraz. Majú však dve slepé miesta jedno priamo za sebou a druhé tesne pred nosom a pod nosom.

10.) Kone si nedokážu odgrgnúť, dýchať ústami ani zvracať

Na rozdiel od hovädzieho dobytka a iných prežúvavcov je tráviaci systém koňa jednosmerný. Veľmi často ich preto trápi kolika.