AREÁL ZDRAVIA ROZÁLKA PEZINOK
HOTEL ROZÁLKA***

Rôzne druhy plemien koní (1. časť)

Kone patria k jedným z najstarších ľudských spoločníkov. Na svete existuje viac ako 350 plemien koní a poníkov.   Od pracovných a závodných cez rekreačné až po súťažné, každý kôň má svoje špeciálne vlastnosti.V tomto článku vám predstavíme pár obľúbených druhov.

Arabský kôň

Arabský plnokrvník nazývaný tiež arabský kôň je jeden z najstarších plemien koňa domáceho. Arabský kôň pochádza z Arabského polostrova a jeho pôvod siaha až do roku 3000 pnl. Jeho pozoruhodná krása a dokonca aj temperament z neho urobili obľúbeného chovného koňa. Je známy svojou silou, divokosťou a temperamentom, preto je vhodný pre vytrvalostných jazdcov. Vďaka svojmu pôvodu v púštnych podmienkach je prispôsobený na dlhé vzdialenosti a preteky.

Appaloosa

Appaloosa je americké plemeno, ktoré je známe predovšetkým vďaka farebnému škvrnitému vzoru srsti. Tento kôň bol vyšľachtený na lov a bitku pôvodnému indiánskemu kmeňu Nez Perce. Mnohí veria, že je potomkom divokých koní zmiešaných s plnokrvníkom, americkým štvrtákom a arabom.

apaloosa.sk

zdroj: appaloosa.sk

Morgan

Príjemný a všestranný morganský kôň je jedným z prvých plemien koní vyvinutých v USA. Je chovaný pre svoju športovú zdatnosť, všestrannosť a kooperatívnu povahu, preto vyniká v disciplínach ako parkúr a drezúra.

zdroj: www.deephollowranch.com

Fjordský kôň

Verí sa, že kone fjordu prišli do Nórska pred viac ako 4000 rokmi a domestikovali sa pred viac ako 2000 rokmi. Fjord, ktorého pôvodne používali Vikingovia ako vojnového koňa, sa vyvinul do pracovného koňa, ktorý používali poľnohospodári pracujúci v nórskych horách. Zatiaľ čo Nórsko naďalej stanovuje štandard plemena, fjordské kone sú chované vo viacerých krajinách po celom svete.


Clydesdaleský kôň

Clydesdale je jedným z najznámejších chladnokrvných koní v Amerike. Toto plemeno, pôvodne zo Škótska, je vysoké a svalnaté a je skvelou voľbou pre chov. Vďaka svojej tichej a trénovateľnej povahe sú vhodné pre začínajúcich jazdcov a rodiny. Ako bežný ťažný kôň žije toto plemeno väčšinou na farmách a pastvinách.

zdroj: topden.sk