AREÁL ZDRAVIA ROZÁLKA PEZINOK
HOTEL ROZÁLKA***

Vinohradnícke mesto Pezinok s bohatou históriou

Pezinok je staré vinohradnícke mesto s bohatou históriou, ležiace v krásnom prostredí Malých Karpát.  Blízkosť a dostupnosť hlavného mesta, vinohradnícka tradícia či špecifická gastronómia láka turistov už niekoľko storočí.

 „Život je príliš krátky na to, aby sme pili zlé víno.“ Milan Pavelka, zakladateľ vinárstva Pavelka

História

Prvé písomné zmienky o aktuálnom území mesta Pezinok sa datujú už do roku 1208 pod názvom „terra Bozin“. Záznamy o vinohradníckom priemysle- oberačkových slávnostiach pochádzajú z 13. storočia. V období 16.-17. storočia sa mesto Pezinok postupne transformovalo z malej banskej osady na vinohradnícke mestečko, až sa v roku 1647 podarilo mešťanom a obyvateľom Pezinka získať práva slobodného kráľovského mesta.

Najväčší rozkvet mesto Pezinok zažívalo v 17.-18. storočí , kedy patrilo medzi najbohatšie mestá v Uhorsku. Vďačí za to vinohradníckemu priemyslu a kvalitnej produkcií vína. Neskôr v 19. storočí tu bola založená prvá továreň na výrobu kyseliny sírovej v Uhorsku, továreň na výrobu ihiel a taktiež veľká tehelňa. 

Vinohradníctvo 

Vinohradníctvo a vinárstvo je jeden z najtypickejších priemyselných odvetví Malých Karpát. Mesto Pezinok dnes patrí medzi najznámejšie vinohradnícke mestá, ktorú sú súčasťou Malokarpatskej vínnej cesty. Jej cieľom je spájať vinárov z najpozoruhodnejších regiónov a ponúka ochutnávky miestnych vín a špecialít, návštevy vínnych pivníc..kde je možné bližšie sa oboznámiť s pestovaním a spracovaním viniča v Malokarpatskom regióne. Vína typické pre Malokarpatskú vinohradnícku oblasť: Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Veltlínske zelené, Müller Thurgau, Silvánske zelené, Iršay Oliver, Rulandské biele,  Svätovavrinecké, Frankovka modrá...

Medzi najznámejšie udalosti mesta patrí : Vinobranie, Dni otvorených pivníc, Keramické trhy či naše jazdecké podujatie Malokarpatský strapec.

Vinárstvo Pavelka 

Vinohradníctvo a vinárstvo založil v roku 1995 Ing. Milan Pavelka. Svoje dlhoročné skúsenosti z oblasti pestovania hrozna a výroby vína ako aj pokračovaním tradície svojich predkov, zúročil vo svojom rodinnom vinárstve. Keďže do vienka dostali vinársku krv aj jeho deti, sprevádzajú ho pri jeho životnom diele a plnení sna ruka v ruke aj s manželkou. V roku 1997 získalo víno Pavelka® prvú štátnu kontrolnú známku čo len potvrdilo výnimočné postavenie vinárstva na slovenskom trhu.

Od tej doby je víno Pavelka® zárukou prvotriednej kvality a dáva šancu spoznať terroir toho najlepšieho z Malých Karpát. Vinohradníctvo PAVELKA A SYN, s.r.o. dnes obhospodaruje 50 ha vlastných viníc v srdci malokarpatskej vinohradníckej oblasti v Pezinku z ktorých 5 ha každoročne obnovuje a zveľaďuje.

Viac informácií : https://www.pavelkavino.sk