AREÁL ZDRAVIA ROZÁLKA PEZINOK
HOTEL ROZÁLKA***

4 zaujímavé hrady len na skok od nášho areálu

V tomto článku Vám predstavíme 4 zaujímavé hradné objekty, ktoré sa nachádzajú len pár kilometrov od nášho areálu a skutočne stoja za to ! 

HRAD ČERVENÝ KAMEŇ

Hrad Červený kameň, ktorý patrí medzi najzachovalejšie zámky na Slovensku sa nachádza len pár minút od nášho Areálu- na svahu Malých Karpát nad obcou Častá. História tohto panstva siaha až do 13.storočia. Hrad bol kráľovským majetkom viacerých významných uhorských šlachtických rodín ako Fuggerovci, Turzovci , panovníka Matúša Čáka Trenčianskeho či dokonca Pálfiovcov. Práve Pálfiovci sa zaslúžili o prebudovanie hradu na reprezentačné sídlo s bohatou šťukovou a freskovou výzdobou iteriérov. V súčastnosti sa na hrade nachádza múzeum, prezentujúce historické bývanie šľachty a zaujímavý program pre návštevníkov , ako sú šermiarske festivaly či prestavenie sokoliarov. (Zdroj obrázok: mypezinok.sme.sk)

BUDMERICKÝ KAŠTIEĽ

Budmerický kaštieľ, tiež známy ako Pálffyovský kaštieľ, je obklopený anglickým parkom z druhej polovice 19. storočia. Pôvodne bol postavený ako poľovnícky kaštieľ v roku 1889. V minulosti slúžil ako Dom slovenských spisovateľov, dnes v ňom nájdete niektoré historické expozície. (zdroj text : Zľavadňa, obrázok: planetslovakia.sk)

BRATISLAVSKÝ HRAD

Na skalnom výbežku Malých Karpát, nad riekou Dunaj sa týči majestnátny hrad, ktorý výrazne dotvára panorámu hlavného mesta Slovenska. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 907. Počas vlády kráľa Žigmunda Luxemburského hrad začal nadobúdať podobu v akej je dnes. (zdroj text : Zľavadňa, obrázok: visitbratislava.sk)


HRAD PAJŠTÚN

Zrúcanina gotického hradu pri obci Borinka, pôvodne z 13. storočia patrila do sústavy pohraničných hradov, ktoré v Malých Karpatoch chránili hranice uhorského štátu. V rokoch 1592 až 1867 patril Pálfiovcom, neskôr Károliovcom. Hrad vyhorel v polovici 18. storočia.
(zdroj text : Zľavadňa, obrázok: planetslovakia.sk)