AREÁL ZDRAVIA ROZÁLKA PEZINOK
HOTEL ROZÁLKA***

Silvester - zábava či utrpenie?

Vznik ohňostrojov je obalený legendami, no počiatky siahajú až do starovekej Číny.

Jedna legenda hovorí o kuchárovi, ktorí zmiešal drevené uhlie, liadok, síru a túto zmes natlačil do bambusovej tyčinky, ktorú zapálil. Výsledkom bola explózia.

Iná legenda spája čínskych alchymistov s objavením strelného prachu a pokusmi pri miešaní elixíru nesmrteľnosti.

Najpravdepodobnejší objav je spojený s čínskym mníchom Li Tian, ktorý žil v 9.storočí. Práve tohto mnícha považujú v Číne za otca ohňostrojov. Vyrábal prvé petardy, ktoré na začiatku roka odpaľoval, aby odohnal zlých duchov.

Strelný prach sa do Európy dostal okolo 13.storočia. Okrem strelných zbraní našiel uplatnenie vo výrobe pyrotechniky ohňostrojov. Za prvý kráľovský ohňostroj sa považuje svadobný ohňostroj kráľa Henryho VII v roku 1486. Taliani v čase renesancie začali do pušného prachu pridávať v malých množstvách kov a iné prísady. Chceli aby bol ohňostroj farebný alebo vytváral rôzne obrazce, ktoré sú v pyrotechnike využívané dodnes.

Môžeme teda povedať, že ohňostroj má ozaj dlhú a zaujímavú históriu. Čo je však pre nás zábavné a krásne, zvieratkám spôsobuje obrovský stres. Počas búrky sa zviera na úder hromu pripraviť vie, no na výbuch ohňostroja nie.

Je všeobecne známe, že medzi najcitlivejšie zvieratá voči pyrotechnike radíme psy kone. Štúdie hovoria že až 45% psov trpí fóbiou a až 80% koní má úzkosť spôsobenú výbuchmi.

Zvieratá majú oveľa citlivejší sluch ako my ľudia. V nervovom systéme nadmerný hluk vedie k úzkosti, stresu strachu. Prirodzený inštinkt preto navádza zviera k úteku. Opakované vystavovanie zvierat neočakávaným a nepredvídateľným zvukom môže viesť až k fóbii, čo v budúcnosti môže zosilniť panické reakcie na hlasný zvuk. Stačí pár sekúnd hlučnej zábavy a zrodí sa problém, ktorý sa ani rokmi neodstráni.

Martina Karasová – veterinárna lekárka z Kliniky malých zvierat Univerzitnej veterinárnej nemocnice v Košiciach tvrdí že: „Explózie z pyrotechniky vnímajú zvieratá ako nadmerný, ale najmä neočakávaný hluk spojený s iskrením a nepríjemnými výparmi. Pre niektoré jedince to môže predstavovať hrozbu a môžu zareagovať útokom alebo útekom. Prejavy strachu môžu byť rôzne, zviera sa môže pokúšať utiecť alebo schovať, môže byť nepokojné, lapať po dychu, triasť sa, slintať. Ďalšími prejavmi môže byť intenzívna vokalizácia, pomočenie, defekácia, hyperaktivita, tráviace poruchy, záchvaty až šok,“.

Okrem iného ohňostroj predstavuje hrozbu pre zvieratá aj svojim toxickým zložením. U psov a mačiek je riziko olízania alebo zjedenia zvyškov po ohňostroji, ktoré vedú k otrave.

Táto téma rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jedni chcú zachovať tradíciu, iní myslia na dôsledky tejto zábavy. Keďže náš areál kde sú ustajnené kone, je obklopený aj lúkami, na ktorých sa denne  venčí veľa psíkov, vinicami plných divých zvierat, ozaj prosíme verejnosť, aby prehodnotila na akom mieste odpália ohňostroj.

Zdroj: