AREÁL ZDRAVIA ROZÁLKA PEZINOK
HOTEL ROZÁLKA***

10 zaujímavých faktov o koňoch časť II.

1. Kôň je dobrý komunikátor

Kone pri komunikácii s inými koňmi používajú rôzne vokalizácie, reč tela a iné podnety.

2. Kone majú 7 hlavných krvných skupín

Zatiaľ čo ľudia majú len 4 hlavné krvné skupiny, kone ich majú až 7. Medzi 7 typov konskej krvi patrí A, C, D, K, P, Q a U.

3. Najvyšší konský skok do výšky mal 247cm

Rekord vytvoril kôň Huaso s jazdcom kapitánom Albertom Larraguibelom vo februári v roku 1959.

4. Samce majú viac zubov

Väčšina samcov má 44 zubov, zatiaľ čo samice majú v dospelosti 36-44 zubov.

5. Kone môžu mať hudobné preferencie

V roku 2013 britská štúdia zaznamenala, že kone pôsobia pokojne pri počúvaní klasickej aj country hudby. Naopak jazzová alebo rocková hudba ich môže rozrušiť.

6. Kone sú gravidne takmer jeden rok

Priemerná doba gravidity koňa je 11 mesiacov, hoci niektoré kobyle nosia svoje žriebätká aj viac ako 280 dní. Najbežnejšia doba gravidity je okolo 330dní.

7. Kone NIE sú farboslepé

Aj keď sa kedysi hovorilo, že kone sú farboslepé, dnes už vieme, že to tak nie je. Kone dokážu rozlíšiť rôzne odtiene modrej, zelenej a žltej. Nedokážu však rozlíšiť červenú farbu.

8. Najdrahší predaný kôň mal hodnotu 70 miliónov dolárov

Fusaichi Pegasus drží rekord ako najdrahší kôň, ktorý sa kedy predal. Tento dostihový plnokrvník bol predaný za spomínaných 70 miliónov dolárov v roku 2000.

9. Najstarší kôň sa dožil 62 rokov

Väčšina koní žije medzi 25-30 rokmi. Old Billy je držiteľom Guinessovej knihy rekordov pre najstaršieho koňa, ktorý kedy žil. Dožil sa neuveriteľných 62 rokov. Old Billy sa narodil v roku 1760 a naposledy vydýchol 27. novembra 1822.

10. Kone dokážu čítať výrazy ľudskej tváre

Štúdia univerzít v Sussexe a Portsmouthe zistila, že kone sú schopné prečítať výraz ľudskej tváre a zapamätať si predchádzajúci emocionálny stav človeka a podľa toho prispôsobiť svoje správanie. Táto schopnosť je pre kone prirodzená. Iné štúdie odhalili, zvýšenie srdcovej frekvencie, keď sa kone pozerali na nahnevané ľudské tváre v porovnaní s tými šťastnými. Štúdia dospela k záveru, že kone dokážu presne identifikovať pozitívne a negatívne výrazy ľudskej tváre a boli viac vystresované pri pohľade na nahnevané tváre.