AREÁL ZDRAVIA ROZÁLKA PEZINOK
HOTEL ROZÁLKA***

Medzinárodný deň bielej palice

15. október je deň, ktorý vo svete poznáme ako Medzinárodný deň bielej palice. Biela palica je pre nevidiacich či slabozrakých ľudí veľmi dôležitý nástroj mobility a zároveň symbol ich nezávislosti.

Palice používajú nevidiaci už stáročia.  Biele palice bola predstavené začiatkom 20.storočia. Už vtedy ich natierali bielou farbou, aby boli lepšie viditeľné. Existuje niekoľko typov bielej palice. Orientačnou bielou palicou si nevidiaci na ceste vedia nájsť správny smer či nahmatať rôzne prekážky, ktoré zdolávajú. Sú rôzne veľkosti aj druhy, kde sú vysúvacie alebo oporné.

Ako sa nevidiaci vedia nezávisle pohybovať po svete?

Ako už bolo spomínané,  najznámejšou pomôckou sú palice, ktorými počas chôdze zrakovo postihnutý človek prehľadáva povrch po ktorom ide. Chôdza s bielou palicou je výsledkom niekoľkých hodín tréningu. Nevidiaci si vo vonkajších priestoroch rozloží paličku, ktorá by mala byť tuhá, aby dobre prenášala vibrácie. Orientuje sa aj podľa zvuku. Častokrát sa stane, že nevidiaci narazí na predmety, ktoré ho môžu ohroziť, ako sú napríklad zle zaparkované kolobežky, preto by sme si mali dávať väčší pozor na to, čo nechávame na chodníku. Vedeli ste, že zdvihnutá biela palica signalizuje, že nevidiaci chce prejsť cez cestu?

Ďalšou pomôckou býva vodiaci pes, ktorý absolvoval špeciálny výcvik a nevidiaceho vie bezpečne prepraviť do cieľa. Zaujímavosťou je aj to, že vodiace psy vedia v procese rozmýšľať, ako zjednodušiť nevidiacemu cestu. Dokážu mu napríklad ukázať, kde sú dvere, dokonca aj to, na ktorej strane sa nachádza kľučka. Tieto psíky bývajú vyznačené špeciálnym postrojom a nikdy sa nesmú hladkať či kŕmiť cudzími osobami, pretože sa mu nechce potom pracovať a stráca pozornosť, dôsledkom čoho sa môže stať nehoda.